• Telefon: 0 (212) 660 4433
  • Mail: efvacapsikoloji@gmail.com
Sosyal Medya:

Sıkça Sorulan Sorular

Terapi Nedir?

Terapi kişinin kendi içine başlattığı bir yolculuktur. Terapinin başlamasıyla kişinin kendisini keşfetmesi de başlar. Terapötik yolculuk, kişinin bilinçdışı davranışlarını anlamaya, refah duygusunun yeniden inşa etmeye, geçmiş anılarına yönelik şemalarının fark etmesine, ilişkileri geliştirmeye ve yaşamın getirdiği tüm beklenmedik şeylerle başa çıkma kapasitesini artırmaya yardımcı olur.

Psikolog Kimdir?

Psikolog, üniversitelerin psikoloji bölümünden mezun olan kişiye denir. Psikologlar gerekli eğitimler alarak ve bir yüksek lisans programından mezun olarak uzmanlığını tamamlayarak “uzman psikolog” unvanını alır. Psikolog danışanın içsel yolculuğunda eşlik eder. Danışanın bireysel özgürlüğünü keşfetmesinde, yaşamda sorumluluğu almasında ve farkında olmadığı gücünü keşfetmesinde ona sağlıklı bir alan açmış olur. Terapist sizin adınıza kararlar almaz, danışanın ailesini ve akrabalarını danışan olarak göremez.

Terapi Ne Zaman Biter?

Danışandan danışana, sahip olduğu semptomlara ve terapinin işleyiş hızına göre farklılıklar vardır. Danışmanlık hızlı bir çözüm değildir. Değişim zaman alır, ancak terapi seanslarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için kendinizi nasıl hissettiğiniz konusunda kararlı, bağlı ve dürüst olmanız önemlidir.

İlk Seansta Ne Olacak?

İlk seansa gelmek hatta randevu oluşturmak dahi danışanlarda endişe yaratabilir. İlkler her zaman bilinmezlik getirdiğinden bu endişe kabul edilebilir ve olağandır. İlk seans, danışana sorularını sorma, terapistle birlikte çalışıp çalışamayacağını görme fırsatı verir. Bu yüzden ilk seanslar değerlendirme seansları olarak da geçer. Terapist danışan hakkında gerekli bilgiyi toplar ve sürece dair bilgilendirme yapar. Bütün bilgiler ışığında seansların içeriği hakkında terapist tarafından yapılandırılmış bir şekilde danışana sunulur.Gerekli görülen durumlarda psikiyatriye yönlendirme yapılır.
Her terapi ekolü her danışana uygun olmayabilir.

Seansta Konuştuklarımız Ailemize Söylenir mi?

Hayır, gizlilik, terapist ve danışan ilişkisinin önemli bir bileşenidir. Terapist yaptığı tüm çalışmaları korumak ve bilgileri gizli tutmakla yükümlüdür. Terapistle yaptığınız her görüşme ve yazdığı notlar gizlidir ve rızanız olmadan başka bir kimseye açıklanamaz. Bu noktada Efvaca Psikoloji olarak, Türk Psikolog Derneği’nin belirlediği Etik ve Gizlilik ilkelerine ve Uygulama Standartlarına bağlıyız.

Başvuru için Ne yapmalıyım?

Siteden başvuru yapabilir, 0212 660 4433 numarayı arayabilir yada efvacapsikoloji@gmail.com adresinden randevu alabilirsiniz.

İletişim Formu

    GÖNDER
    GÖNDER